10 dní florbalu 2013

V sobotu 18. května 2013 se tým žen zúčastnil florbalového turnaje v rámci akce 10 dní florbalu, který se konal na zimním stadionu v České Třebové. Na tento turnaj jsme dorazili na základě pozvání domácího prvoligového celku FbK Orlicko-Třebovsko, který celý turnaj pořádal. Turnaje se zúčastnilo celkem 6 týmů, které byly rozděleny do dvou tříčlenných základních skupin, přičemž vítěz skupiny měl jistý postup do semifinále a týmy na 2. a 3. místě ze skupin se křížem utkaly ve čtvrtfinále. Utkání se hrály 2x15 minut hrubého času, přičemž posledních 5 minut se hrálo čistý čas.

Skupina: FBC Dobré – FbC Asper Šumperk 0:2 (0:1)
V úvodním utkání turnaje jsme nastoupili proti extraligovému celku ze Šumperka, se kterým jsme odehráli poměrně vyrovnanou partii. Soupeř byl lepší v kombinaci a působil rychlejším dojmem, ovšem naše děvčata i díky výbornému výkonu brankářky T. Svobodové dlouho statečně odolávala. První branku soupeř vstřelil ke konci první části, když se prosadil střelou po volném úderu, kterou nedokázala zastavit clonící zeď. Doberský tým se svého soupeře nebál a několikrát zle zatopil před šumperskou brankou, ovšem bez brankového vyjádření. S postupem času byla k vidění otevřená a vyrovnaná partie z obou stran, ve které dominovaly obě brankářky. Když už jsme se nadechovali k závěrečnému náporu, tak soupeř využil našeho zaváhání a 2 minuty před koncem dal výsledku konečnou podobu.

Skupina: FBC Dobré –FTC Vysoké Mýto 5:3 (4:2)
Ve druhém utkání ve skupině jsme se střetli s týmem, který hraje společně s námi 2. ligu. K vidění byl od prvních chvil útočný florbal z obou stran, který byl okořeněn i hezkými góly. První branku utkání vstřelila navrátilkyně ze Švýcarska Pája Blažková, druhou branku přidala po své tradiční akci Monča Preiningerová a vše se zdálo být ideální. Důrazný soupeř ale nesložil zbraně a záhy snížil stav na 2:1. Děvčata ale opět zabrala a po hezké kombinační souhře zvýšila náskok doberského týmu kapitánka Preiningerová, na kterou o chvíli později navázala pohotově zakončující Prázová. Mýto ale chvíli před koncem poločasu snížilo na rozdíl dvou branek. Ve druhé části již nepadlo tolik branek, ale i přesto byl k vidění celkem záživný florbal. Na rozdíl tří branek navýšila doberské vedení Kristýna Sedloňová, na což soupeř z Mýta zareagoval již jen korigující brankou na konečných 5:3. Díky tomuto vítězství náš celek obsadil 2. místo ve skupině.
Branky: 2 Preiningerová, Blažková, Prázová, Sedloňová

Čtvrtfinále: FBC Dobré – Sokol Proxisky Pardubice 3:2 (1:2)
Čtvrtfinálovým soupeřem byl dobře známý celek z Pardubic, který zažil impozantní vstup do utkání, když se díky naší chybě prosadil již po 17 vteřinách hry. Děvčata se nemohla dostat do tempa, zato soupeř dokázal využít dostatek prostoru a pohotovou střelou zvýšil svůj náskok na 2:0. Tento stav doberský tým nabudil a začal konečně předvádět hru, na kterou jsme od našeho týmu zvyklí. Snaha o kombinaci a zakončení přinesla několik šancí, ze kterých jsme vytěžili snižující branku, kterou vstřelila Blažková. Úvod druhého poločasu vyšel našim barvám a po pěkné akci vyrovnala výborně hrající Zuzka Michlová na 2:2. O chvíli později se předvedlo duo Harapátová – Prázová a druhá jmenovaná povedenou dorážkou před brankovištěm strhla vedení na naši stranu. Poté bylo k vidění několik šancí na obou stranách, přičemž více střeleckých příležitostí bylo na naší straně, ovšem i přesto již žádná branka nepadla, což nám již nemuselo vadit, neboť jsme postoupili do semifinále turnaje.
Branky: Blažková, Michlová, Prázová

Semifinále: FBC Dobré – FbK Orlicko/Třebovsko 2:5 (1:4)
Vstup do semifinálového utkání proti domácímu prvoligovému celku byl z naší strany ještě horší, než v předchozím utkání s Pardubicemi. První branku vstřelil soupeř po 19 vteřinách hry a po dvou minutách již na ukazateli skóre svítil stav 3:0 pro domácí celek. Soupeř byl mnohem lepší v pohybu, když celá pětka byla neustále aktivní, což našim hráčkám dělalo značné potíže. Po chvíli se ale tým přeci jen uklidnil a díky brance Sedloňové se vrátil zpět do hry. Bohužel ale ke konci první části inkasoval čtvrtou branku. Druhý poločas byl z naší strany mnohem lepší, než ten první a jiskřičku naděje vykřesala pro doberský tým Preiningerová. Tým tato branka nabudila a děvčata se tlačila do šancí, které ale bohužel zůstaly nevyužity, zatímco soupeř 4 minuty před koncem vstřelil pátou branku, čímž sebral vítr z plachet doberským nadějím na finále.
Branky: Sedloňová, Preiningerová

O 3. místo: FBC Dobré – FbC Skuteč 5:2 (2:2)
Soupeřem našeho celku v boji o bronzovou pozici byl ambiciózní tým ze Skutče, který i tentokrát toužil získat skalp našeho celku. Ač jsme si před zápasem říkali, že si musíme dát pozor na úvod utkání, nebylo to nic platné, neboť po 25 vteřinách se soupeř dostal do vedení. O chvíli později ale bylo srovnáno, když se prosadila Pája Blažková. Skuteč se ale nevzdala a po dalším zbytečném zaváhání opět strhla vedení na naši stranu. Jenže do konce poločasu opět předvedla své střelecké umění Blažková, která vyrovnala na 2:2. Druhý poločas již byl v jasné režii našeho týmu, který svého soupeře fyzicky přehrál a donutil k chybám, které vedly ke konečnému vítězství. Rozdílovou branku vstřelila Prázová a uklidňující čtvrtou branku Ptáčníková, ovšem její branku ze standardní situace rozhodčí nepochopitelně neuznali. Uklidnění tak přinesla až branka Moniky Panenkové a definitivní podobu výsledku dala přesnou střelou Hedvika Bardonová, která se premiérově představila v doberském dresu. Vítězství znamenalo celkové třetí místo v turnaji, za což byl tým odměněn pohárem, který získal zaslouženě.
Branky: 2 Blažková, Prázová, Panenková Mo., Bardonová

Na turnaji reprezentovaly: Svobodová Tereza, Netíková Petra, Panenková Monika, Ptáčníková Veronika, Panenková Michaela, Barillová Lucie, Blažková Pavlína, Preiningerová Monika, Michlová Zuzana, Prázová Olga, Nosková Zuzana, Harapátová Klára, Sedloňová Kristýna, Bardonová Hedvika, Kotková Aneta

Účast na tomto turnaji byla pro celý tým velkým přínosem, neboť jsme mohli změřit síly se silnými celky ze Šumperka a Orlicko/Třebovska, ve kterých jsme rozhodně nepropadli. V měření s účastníky z naší ligy jsme potvrdili pozici, kterou jsme si vybudovali v loňské sezóně a na kterou bychom rádi navázali. Pozitivem je, že i přesto, že děvčata prakticky dva měsíce nedržela florbalku v ruce, tak se snažila o kombinační hru, která jim poměrně vycházela a k vidění tak byl dobrý týmový výkon celého družstva, za který děvčata získala zasloužený pohár za třetí místo. Vítězem celého turnaje se stal domácí celek, který ve finále porazil Šumperk 3:2.