Czech Open 2014

Florbalový Czech Open, největší florbalový letní turnaj v Evropě, který se letos konal po dvaadvacáté v Praze, letos přijal přihlášky z 21 zemí z celého světa. Mezi přihlášenými celky byl v kategorii Ženy (hráno 2x15 minut) opět po roce i dívčí tým FBC Dobré, který tentokrát zažil skutečně mezinárodní konfrontaci. Kvůli zraněním a dovoleným jsme vyrazili do Prahy v 9 hráčkách do pole a jednou brankářkou, což nebylo úplně ideální, ale děvčata (zejména obránkyně) se s touto situací vypořádala nadmíru dobře.

Čtvrtek 14.8.14 14:00 Herbadent Praha 11 juniorky – FBC Dobré 2:1 (1:1)
V úvodním utkání doberská děvčata nastoupila proti juniorskému týmu českých ženských vicemistryň bez přehnaného respektu a v novém rozestavení. Za svoji aktivitu jsme byli odměněni hned po 2 minutách hry, když přihrávku Preiningerové tečovala za záda bezmocné brankářky Klára Harapátová. I nadále jsme byli aktivnějším celkem a vytvářeli si dobré střelecké příležitosti, ovšem v zakončení jsme byli na štíru. A tak přišel trest v podobě vyrovnávací branky Herbadentu, který srovnal na konci 13. minuty. Do druhého poločasu doberský tým vstoupil opět aktivně, ale překonat soupeřovu brankářku byl pro něj nepřekonatelným oříškem, který nemohl rozlousknout. Zatímco my jsme nastřelili tyčku, spálili tři takřka 100% šance, tak soupeř prokázal obrovskou efektivitu a po rychlém brejku otočil vývoj skóre na svoji stranu, na což se nám již nepodařilo zareagovat a v prvním vystoupení jsme tak odešli poraženi, za což jsme si ale mohli především sami, neboť jsme předvedli velmi mizernou střeleckou produktivitu.
Branka: 02:07 Klára Harapátová (Monika Preiningerová)

Čtvrtek 14.8.14 17:40 FBC Dobré – Neumann Pillangók 0:5 (0:3)
Prvním zahraničním soupeřem na letošním vystoupení na Czech Openu byl maďarský celek Neumann Pilangók, který v úvodním utkání ve skupině naznačil svoji velkou kvalitu, což potvrdil i proti našemu celku. Úvod utkání byl z obou stran vyrovnaný, ovšem soupeřky působily mnohem svěžejším dojmem a svojí pohyblivostí a aktivitou nám dělaly značné potíže. Na přelomu 5. a 6. minuty se Maďarkám podařily během 37 vteřin dvě akce, díky kterým se dostaly do vedení, což je ještě více povzbudilo a v 11. minutě musela brankářka Svobodová čelit trestnému střílení, které soupeř dokázal využít. O poločase jsme změnili rozestavení a náš herní projev byl přeci jen o něco lepší než v předchozí části. Soupeř se již nedostával do tolika příležitostí, a i když dokázal vstřelit další dvě branky, hra doberského celku ve druhé části snesla přísnější měřítka.

Pátek 15.8.14 10:40 FBC Dobré – Inkkarit 2:3 (0:1)
Základní skupinu naše děvčata uzavírala soubojem s finským Inkkaritem, který byl největším favoritem této skupiny. Děvčata ale do tohoto utkání nastoupila s velkým odhodláním poprat se o úspěšný výsledek, což předvedla i na hřišti. Soupeř sice působil florbalovějším dojmem, ovšem zase tolik střeleckých příležitostí, jak se očekávalo, si vypracovat nedokázal. Ani doberská děvčata se ale nenechala zahanbit a z každé příležitosti ohrožovala branku soupeřek. Na konci první části dostal soupeř výhodu trestného střílení, které dokázala zlikvidovat Terka Svobodová a ani z následující přesilové hry se soupeř nedokázal prosadit. Když už to vypadalo na bezbrankovou první část, tak za záda bezmocné Svobodové zapadl tečovaný pokus finské hráčky. Ve druhé části doberská děvčata ještě více přidala směrem do ofenzivy, za což byla odměněna vyrovnávací brankou Kláry Harapátové. O dvě minuty později bylo ještě veseleji, neboť Anetě Kotkové se sice nepodařilo vystřelit, ovšem její nepřesný pokus zamířil k volné Adéle Jindrákové, která dorazila míček do odkryté branky. Euforie ale netrvala příliš dlouho, neboť soupeř dokázal rychle vyrovnat poměrně nenápadnou střelou, když si naše brankářka nepohlídala přední tyčku. Za dalších 21 vteřin již favorit vedl, neboť po rychle rozehrané standardní situaci finská hráčka zamířila přesně pod horní tyčku. Ve zbývajících šesti minutách jsme se ještě snažili vyrovnat, což se nám sice nepodařilo, ale i tak jsme odcházeli z tohoto utkání s dobrým pocitem.
Branky: 20:35 Klára Harapátová, 22:36 Adéla Jindráková (Aneta Kotková)

Tři porážky v základní skupině znamenaly, že jsme obsadily 4. místo ve skupině, což ale nebylo tak důležité, neboť turnajový systém do play-off posílá všechny týmy. Dá se tedy říci, že základní skupina není tolik rozhodující, neboť důležité zápasy přicházejí až v play-off, kde ale již neexistuje žádná možnost nápravy – kdo vyhraje, postupuje dál, kdo prohraje, v turnaji končí.

Pátek 15.8.14 16:30 1/64 final 1.FbK Rožnov pod Radhoštěm - FBC Dobré 2:3 (2:1)
V prvním kole play-off jsme nastoupili proti 3. celku ze skupiny E, kterým byl prvoligový Rožnov pod Radhoštěm. Soupeř během utkání prokazoval svoji příslušnost k vyšší kategorii a na hřišti působil velmi sebejistě a klidně. Z toho se ho snažila doberská děvčata vyvést prostřednictvím rychlých brejků, které nám ale příliš nevycházely a po jednom špatně sehraném se soupeř dostal do přečíslení, které neomylně využil. V 10. minutě u své branky převzala míček kapitánka Preiningerová, který předala na levé křídlo Kristýně Sedloňové, jenž křižnou střelou dokázala srovnat na 1:1. Bohužel ale do konce první části si soupeř povedenou střelou dokázal vedení vzít zpět na svou stranu. I ve druhé části byl favorit z Rožnova o něco lepším celkem, i když okénka v obraně nabízela našim hráčkám zajímavé možnosti. V polovině 25. minuty se již obránkyně Péťa Netíková nemohla dívat na počínání svých útočných kolegyň a při forčekinku sebrala míček rožnovské obránkyni a přesnou střelou srovnala na 2:2. Inkasovaná branka soupeřem evidentně zacloumala a utkání od této chvíle bylo zcela otevřené. Když už se pomalu schylovalo k rozuzlení v podobě nájezdů, Adéla Jindráková rychle rozehrála volný úder na zcela volnou Kláru Harapátovou, která pohotově doklepla míček za záda překvapené brankářky. V posledních vteřinách soupeř odvolal brankářku a dostal se do tlaku, který ale děvčata dokázala přečkat a postoupit do dalšího kola.
Branky: 09:20 Kristýna Sedloňová (Monika Preiningerová), 24:23 Petra Netíková, 29:03 Klára Harapátová (Adéla Jindráková)

Pátek 15.8.14 19:00 1/32 final FBC Dobré – UH Appenzell 0:6 (0:1)
V již třetím pátečním zápase děvčata narazila na prvoligový švýcarský celek UH Appenzell, který díky 2. místu ve své skupině a turnajovému systému nastoupil ke svému prvnímu zápasu v play-off, což bylo znát, neboť byl odpočatější a i jeho kádr byl početnější, než ten náš. I přesto ale děvčata do zápasu dala poslední zbytky sil a dlouho se soupeřem držela krok. Dokonce si v úvodu dokázala vytvořit tři vynikající příležitosti, které ale zůstaly nevyužity. Úvodní branku utkání vstřelil soupeř na konci 9. minuty díky přesně rozehrané standardní situaci. Ve druhé části se děvčata snažila s utkáním něco udělat, ovšem jak soupeř působil špatným dojmem v obrané fázi, tak směrem dopředu byl naopak vynikající, což potvrdil dalšími pěti brankami, kterými stvrdil svůj postup do další fáze turnaje, ve které po boji vypadl s pozdějším vítězem kategorie Ženy – švédským celkem KAIS Mora UIF.

Na turnaji reprezentovaly: Svobodová Tereza – Netíková Petra, Panenková Michaela, Barillová Lucie – Harapátová Klára, Netíková Martina, Jindráková Adéla, Sedloňová Kristýna, Preiningerová Monika, Kotková Aneta

Na letošním Czech Openu sice děvčata nepostoupila tak daleko, jako v loňském ročníku, ovšem i přesto je účast nutné hodnotit kladně. Je vidět, že turnaj je rok od roku kvalitnější a uspět na něm je velmi obtížné a náročné. Vždyť v kategorii Ženy startují extraligové i prvoligové celky ze všech vyspělých zemí a konkurence je značná. Přínosem pro náš celek byla konfrontace se soupeřkami ze zahraničí, neboť ne vždy se poštěstí možnost změřit síly s finským, švýcarským či maďarským celkem.

Děvčatům je nutné poděkovat za účast na tomto turnaji, neboť zde předvedla to, na co v současné době měla a nelze jim upřít snahu a bojovnost, ovšem je nutné si přiznat, že zlepšovat je rozhodně co a abychom se mohli dále rozvíjet, je nutné pravidelně trénovat, neboť bez toho to skutečně nejde.