Pohár žen 15-16

První akcí v nové sezóně 2015-2016 bylo pro doberský ženský tým 1. kolo poháru České pojišťovny, které se odehrávalo ve dnech 12.-13. září 2015 na 6 místech v republice. Pohárový los nebyl příliš ideální, neboť nás v rámci skupiny F poslal až do daleké Ostravy, přičemž i samotné složení soupeřek budilo značný respekt. A to i s ohledem na fakt, že přes letní přestávku doznal hráčský kádr několika poměrně výrazných změn. Klára Harapátová doplnila kapitánku Preiningerovou na mateřské, Adriana Tomaščinová přestoupila do extraligového týmu ELITE Praha a několik hráček vzhledem ke studijním a pracovním povinnostem bude fungovat v ,,omezeném režimu“. Do týmu se tak zapojilo několik nových tváří a v Ostravě se poprvé v našich barvách představila dříve jaroměřská Hedvika Bardonová a svůj premiérový start ve florbalových soutěžích si připsala Míša Rozinková.

FBC Dobré – 1. FBK Rožnov pod Radhoštěm 1:3 (0:2, 1:0, 0:1)
Po dlouhé cestě děvčata v sobotu v 17 h. nastoupila v ostravské ČPP Aréně proti druholigovému celku z Rožnova pod Radhoštěm, který v loňské sezóně obsadil 5. místo. Jelikož jsme se s tímto soupeřem střetli již na loňském Czech Openu, tak jsme věděli, že nás nečeká nic jednoduchého a že pouze maximální úsilí může vést k bodovému zisku. Bohužel nám vůbec nevyšel úvod utkání a hned po 48 vteřinách jsme inkasovali první branku, díky které se soupeřky dostaly do hry a kontrolovaly vývoj utkání. Našim hráčkám chvíli trvalo, než se srovnaly s hrou soupeřek a ve hře zůstávaly díky famózním zákrokům Terky Svobodové. I její brilantní výkon ale nedokázal zabránit druhé inkasované brance, která přišla na konci 11. minuty. Se závěrem první části se ale zvedl i výkon doberských hráček, který si děvčata přenesla i do druhé třetiny, ve které byla lepším celkem a zasloužené odměny se dočkala na konci 21. minuty, když se po akci Bardonové prosadila Zuzka Nosková. Děvčatům vstřelená branka dodala elán a snažila se o vyrovnání, ke kterému ale chybělo lepší zakončení. V polovině 39. minuty se soupeřkám podařilo vstřelit třetí branku, která rozhodla o jejich vítězství.

Branka: 20:40 Nosková Zuzana (Bardonová Hedvika)

FbK Horní Suchá – FBC Dobré 6:0 (1:0, 2:0, 3:0)
Ve druhém sobotním utkání jsme od 20 h. nastoupili proti celku z Horní Suché, který dokázal vyhrát svoji divizi druhé ligy, ovšem postup do 1. ligy odmítl. Začátek utkání byl vyrovnaný, oba celky se snažily o aktivní pojetí a o kombinační hru, ale snaha doberských hráček velmi často ztroskotávala na nepřesných přihrávkách či špatném zpracování. Zlom v utkání přišel na začátku 11. minuty, kdy Horní Suchá vstřelila úvodní branku zápasu. Od této chvíle se z vyrovnaného zápasu stala poměrně jasná záležitost, neboť herní styl soupeřek nám vůbec neseděl a v obranné fázi velmi často panoval chaos. Byť od vyrovnání jsme nebyli zase tak daleko, neboť střela Ptáčníkové skončila na tyčce a několik závarů před brankou zavánělo kýženým gólem. Ve hře jsme zůstávaly opět díky skvěle chytající Svobodové, která předvedla několik famózních zákroků. Ovšem ani to nám nebylo nic platné a ve druhé části soupeřky dokázaly navýšit své vedení na rozdíl tří branek. Ve třetí třetině se děvčata chtěla pokusit alespoň zkorigovat výsledek, ovšem soupeřky je do hry příliš nepustily a to i proto, že našemu týmu chyběla odvaha a nasazení. V poslední pětiminutovce Horní Suchá definitivně potvrdila své vítězství dalšími brankami, které podtrhly zasloužené vítězství soupeřek, ke kterému notně přispěl špatný výkon našeho celku, na kterém se možná projevila i únava z náročné cesty.

FBŠ Jihlava – FBC Dobré 8:3 (1:1, 4:1, 3:1)
Do nedělních zápasů jsme nastupovali s tím, že je nutné zlepšit nasazení a organizaci hry, neboť nás čekaly dva velmi silné celky. Tím prvním byl tým z Jihlavy, který ještě v předloňské sezóně působil v extralize žen a který měl ve svém středu Annu Dvořákovou, jež v loňské sezóně působila v Chodově, s nímž získala mistrovský titul. Úvod utkání naznačil, že si doberská děvčata vzala udělené pokyny k srdci a k vidění byla poměrně vyrovnaná hra, ve které pochopitelně florbalověji působily soupeřky. I přesto jsme se prezentovali bojovným výkonem, za který přišla odměna v polovině 9. minuty, když se Procházková protáhla po levé straně a naservírovala míček Noskové, která nezaváhala a poslala náš tým do vedení. Za dvě minuty ale soupeřky dokázaly srovnat a do druhé třetiny tak oba týmu vstupovaly za nerozhodného stavu 1:1. Ve druhé části soupeř přidal na obrátkách a ve 20. minutě již vedl 3:1. Jenže naše děvčata se nevzdávala a po závaru před brankou snížila Marťa Netíková na 2:3. Soupeřky na chvíli znejistěly, ovšem dvěma poměrně lacinými brankami dostaly opět klid na své florbalky. Ve třetí části doberský tým nadále předváděl srdnatý výkon, který opět podpořila několika neuvěřitelnými zákroky Terka Svobodová, které tento turnaj vyšel na jedničku. I přesto všechno ale soupeřky prokázaly svoji kvalitu a dalšími třemi brankami v poslední části stvrdily své vítězství. Poslední slovo ale měla Olča Prázová, která převzala přihrávku od Ptáčníkové a po pravé straně se probila až před branku, kde úspěšně zakončila svůj únik, čímž podtrhla dobrý výkon doberských hráček v tomto těžkém zápase.

Branky: 8:31 Nosková Zuzana (Procházková Adéla), 22:08 Netíková Martina, 44:21 Prázová Olga (Ptáčníková Veronika)

FBC Dobré – FBC Ostrava 2:10 (1:4, 1:5, 0:1)
Posledním naším soupeřem byl domácí extraligový tým, který byl v tomto utkání jasným favoritem. Hned po 36 vteřinách se ale našim hráčkám podařila rychlá akce a Adéla Procházková po přihrávce Noskové dostala doberský tým do senzačního vedení. To ale netrvalo příliš dlouho, neboť hned za 20 vteřin soupeřky dokázaly vyrovnat a za dalších 34 vteřin se již dostaly do očekávaného vedení. Domácí tým jednoznačně diktoval tempo hry, jeho hráčky byly hbité, rychlé a často si měnily pozice. S tím vším si ale naše obrana dokázala poměrně obstojně poradit, a když už se soupeřky dostaly do šance, zasáhla opět výtečná Terka Svobodová. Naše děvčata se snažila vyrovnat agresivitě a nasazení soupeřek, ovšem rozdíl mezi extraligou a naší regionální ligou se prostě musel projevit. Soupeřky tak postupně navýšily své vedení na 6:1, na které zareagovala svojí premiérovou brankou Míša Rozinková, která na konci 21. minuty dorazila míček do branky. Tomu předcházela nádherná akce Péti Netíkové, která dokázala díky své zarputilosti přehrát tři ostravské hráčky a tvrdě vystřelit na brankářku. Následně se nám podařilo ubránit přesilovou hru ostravských hráček, ovšem i tak jsme nedokázaly zabránit dalším třem brankám v naší síti. V polovině 37. minuty došlo ke zranění naší brankářky Terky Svobodové, které soupeřka šlápla na ruku a s ohledem na její zdraví tak do branky nastoupila Péťa Netíková, která předvedla několik velmi dobrých zákroků, přičemž inkasovala za vydatné pomoci svých spoluhráček jedinou branku a dokonce přežila i další přesilovou hru ostravských hráček, které v zápase potvrdily svoji extraligovou kvalitu.

Branky: 0:36 Procházková Adéla (Nosková Zuzana), 20:59 Rozinková Michaela (Netíková Petra)

Účast v letošním ročníku Poháru České pojišťovny je nutné i přes samé porážky hodnotit kladně, přičemž ale zejména sobotní výkony mohly být určitě lepší. Již po losu jsme věděli, že všechny soupeřky budou nesmírně kvalitní, což se jednoznačně potvrdilo. V utkání proti Rožnovu pod Radhoštěm našim hráčkám chyběla jiskra a ochota více se porvat o lepší výsledek. Proti Horní Suché našim hráčkám nesedl styl soupeřek a zejména v obraně jsme nedokázali přebírat a dostupovat hráčky. Proti Jihlavě jsme předvedli velmi dobrý a poctivý výkon, ovšem několik inkasovaných branek bylo po našich zbytečných a někdy i naivních chybách, které zkušené soupeřky dokázaly tvrdě trestat. Proti extraligové Ostravě si děvčata sáhla na dno svých sil a proti velice kvalitnímu celku předvedla bojovný a nebojácný výkon, na kterém je možné do budoucna stavět.

Všem hráčkám a věrným fanouškům děkujeme za jejich ochotu strávit celý víkend s florbalem až v daleké Ostravě a celému ženskému týmu děkujeme za předvedené výkony, a to zejména v nedělních zápasech. Zvláštní poděkování patří Terce Svobodové, která se v Ostravě předvedla v mimořádné formě a svými zákroky doháněla soupeřky k zoufalství. Zároveň jí přejeme, aby její zranění nebylo vážné, a aby se brzy vrátila do tréninku. Zároveň děkujeme i Péťe Netíkové, která se obětovala pro tým a naskočila do branky za svoji zraněnou spoluhráčku.

Sestava z turnaje: Svobodová T. – Bardonová H., Ptáčníková V., Sedloňová K., Panenková Mo. - Nosková Z., Netíková P., Procházková A., Fingerová B., Netíková M., Kotková A., Prázová O., Rozinková M.

FbK Horní Suchá – FBŠ Jihlava 2:4

Do dalšího kola Poháru České pojišťovny postoupily celky FBC Ostrava, FBŠ Jihlava a FbK Horní Suchá.