Urna Cup 2009: Neočekávaný úspěch Doberských hvězd

Téměř celou sobotu tohoto víkendu, tj. 24.10.2009, strávil výběr doberských florbalistů při premiérové účasti na již 7. ročníku florbalového turnaje URNA CUP v Polici nad Metují (tělocvična místní školy). Tohoto turnaje se mohly účastnit mužské týmy s průměrným věkem 32 let a více nebo váhovým průměrem 100 kg a více a ženské výběry. Pro nás se trochu překvapivě zúčastnil i jeden skoro dětský tým. Turnaje se účastnilo 13 mužstev, která byla rozdělena do 2 skupin. My jsme byli vylosováni do šestičlenné skupiny. A to znamenalo, že nás bude čekat minimálně 6 zápasů, které se hráli 1x12 minut čistého času.

Vzhledem k regulím turnaje byli nominováni tito borci: brankář - Vojta, obránci - Pepíček, Kamil st., Sopťa, Pípa, útočníci - Řehi a Martin.

První zápas doberského týmu měl začít v 9.30, proto se již o půl osmé vyjíždělo z Dobrého. Vůbec jsme netušili, co od tohoto turnaje očekávat. V sestavě Doberských hvězd (jak náš tým trefně nazval manager Pípa) se totiž objevili tři novicové Sopťa, Pepíček a Řehi, kteří do té doby neměli žádnou zkušenost s florbalovými turnaji, a byla na nich znát lehce větší nervozita. Jednak z toho, jak zvládnou hrát před zaplněnými tribunami polické arény a také je svazovala zodpovědnost, kterou dostali nominací. Již v autě padaly hlášky: „Ještě je čas vrátit se domů." apod., které doprovázely náš pobyt v Polici až do prvního zápasu. Turnaj jsme odehráli ve dvou trojích Pepíček - Kamil st. - Martin (PKM) a Sopťa - Pípa - Řehi (SPŘ).

Kapitola první - Odhození nervozity, první body a pád na zem
9:30 - Doberské hvězdy - ŽUMPA (ЖУМПА) tým 3:2
Dlouho očekávaný okamžik prvního vhazování nastal. Trojice PKM se postavila odhodlaně proti soupeři s prozaickým názvem Žumpa tým a od začátku se spustil boj a každý míček s věkově výrazně staršími hráči. Evidentně bylo vidět, jak padla nervozita z noviců, kteří prokazovali, že se za ty 2 roky, co chodí poctivě trénovat, něco naučili. První gól ale vsítil jeden ze Žumpařů. Nedlouho poté se prvním střelce Hvězd stal nováček Řehi, který poslal za gólmanova záda Pípovu nahrávku. Dlouho vyrovnaný stav ale nevydržel a Žumpy se opět dostali do vedení. Ale to se nelíbilo Pípovi a svůj typický průnik podél mantinelů na pravé straně hřiště zakončil precizní střelou do růžku soupeřovi branky. Toť asi 5 minuty před koncem. Na obou stranách se za tohoto stavu hrálo opatrněji a ze zabezpečených obran se tu a tam některý z hráčů osmělil přehoupnout skóre na svou stranu. Nakonec se to podařilo Hvězdám. Asi 2 minuty před koncem Pepíček rozehrál trestný úder a po odražení míčku od manťáku se k němu dostal Martin a přízemní střelou rozvlnil soupeřovu síť a nasměroval tak Hvězdy k velice důležitému zisku dvou bodů. Ke konci zápasu nás podržel skvělými zákroky Vojta. Nutno dodat, že toto vítězství uklidnilo celý tým pro další zápasy ve skupinách. Už jsme totiž věděli, že neodjedeme s prázdnou.
Branky: Řehi, Pípa, Martin

10:30 - Doberské hvězdy - Savice 1:2
K druhému utkání jsme přistoupili s vědomím, že další vítězství pro nás bude znamenat téměř jistý postup ze skupiny, což bylo naše tajné přání na začátku turnaje. Zápas byl celkem vyrovnaný s možná lehce větší střeleckou převahou Savic. Ti šli také do vedení po pěkně blbém gólu, kdy míček při střele téměř z nulového úhlu kdoví kudy proskočil Vojtovi za záda. Na naši odpověď se naštěstí nečekalo příliš dlouho. Náš střelec úvodu turnaje Řehi totiž propasíroval skrz soupeřova gólmana míček do sítě a byl tu příjemný stav 1:1. Pak se to chvíli mydlilo uprostřed hřiště a už to vypadalo, že zápase bude remíza. Ale asi 2 minuty před koncem Martin neuhlídal soupeřova forwarda a ten z poza brány opět překvapil Vojtu - 1:2. Snaha o vyrovnání nepřinesla žádný výsledek a tak hvězdy dopadly zase hezky na zem. Inu přízeň Fortuny se po prvním zápase od nás odklonila. Ale určitě po dvou zápasech a s bilancí 1 výhra - 1 prohra  vládla v našem týmu spokojenost.
Branka: Řehi

Kapitola druhá - Bohatým brát, chudým dávat
Po dvou odehraných zápasech jsme měli všichni dobrý pocit. Předvedená hra byla protkána řadou nepřesností, ale ty se daly očekávat, jelikož to byl teprve začátek turnaje a lajny se teprve sehrávaly. Měli jsme delší pauzu a tak jsme věnovali většinu času regeneraci - část týmu se věnovala banánům, jiní salámům a také jsme pečlivě sledovali budoucí a potenciální soupeře. Taktika byla do dalších zápasů stanovená jednoznačně - držet si pozice a být o gól lepší.

12.45 - Doberské hvězdy - Top team 2:2
Byl prvním skórujícím hrochem Urna cupu, jelikož jeho střela švihem skončila za zády šokované gólmanky. I rozhodčí nevěřícně kroutil hlavou a s repotem ukázal do středového kruhu. Očekávalo se uklidnění našeho týmu, což se nestalo. Po několika minutách bylo vyrovnáno. Jedno z děvčat bylo zapomenuto v obranném pásmo a prostřelilo Vojtu. Ale to nebyl konec všemu dění. Jen o pár okamžiků později dostala další Náchoďačka diváky do varu, jelikož otočila svojí střelou skóre na stranu Top teamu. To bylo na time-out, jelikož do konce utkání chyběly asi 4 minuty. Zdálo se, že dojde k prvnímu překvapení turnaje. To se ale nekonalo. Střelec Řehi dostal opět Pípovu přihrávku před branku a svým osobitým švihem vstřelil 2 minuty před koncem vyrovnávací gól. Ještě mohlo dojít k otočení skóre, ale Pípa z lítosti k soupeři zazdil v poslední sekundě zápasu jednoznačnou tutovku. Aspoň si nemusel vyčítat, že dal gól, když hrál proti ženám, jelikož by ho to jistě dlouho mrzelo. A tak jsme se rozešli se soupeřkami smírně 2:2. Očekávali jsme, že si v tomto zápase zajistíme postup ze skupiny vítězstvím, ale nakonec jsme byli velmi rádi za bodík. Inu, holky dokázaly, že ten florec umějí.
Branky: Sopťa, Řehi

13.30 - Doberské hvězdy - TIKI team 2:1
Do tohoto zápasu se nastupovalo bez větších očekávání, jelikož TIKI byly favorité tohoto zápasu. Usouzeno dle toho, že na minulém turnaji v Polici doberský tým v trochu jiném složení dostal pěkný výprask. Ale hned od začátku se děly věci. Na začátku druhé minuty se dostal Martin k nebezpečné střele, kterou gólman s námahou vyrazil, ale bojující Kamil se vrhl po dorážce a hráč TIKI si ji srazil do branky. Gól připsán Kamilovi. Vystřídali jsme a během chvilky se Pípa dostal ke svému typickému úniku a střelou do růžku nedal gólmanovi žádnou šanci. 2:0 na začátku třetí minuty. To soupeře pořádně zaskočilo a chvíli trvalo, než se dostal do tempa. Pak se dostali do tlaku, ale Vojta v brance čaroval a udržoval stále příjemné dvougólové vedení. Nakonec však i jeho kouzlo pominulo a TIKI snížili. Poté se hrálo vabank a Hvězdám se často otvírala cesta k přečíslení soupeře. Po jednom z úniků trefil Martin tyčku. Poté opět zazářil Sopťa , když při rozehrávce zahrál asi nejhůře, jak mohl a vyhodil míček ze hřiště asi metr od místa rozehrání. Ale získal si tímto kouskem na svou stranou publikum. Do konce utkání gól nepadl a Dobré mělo první cenný skalp - pořadatelského týmu.
Branky: Kamil, Pípa

Dvěma body za vítězství byl zajištěn postup ze skupiny a začaly nekonečné kalkulace jednoho z účastníků, koho že dostaneme ve čtvrtfinále. Padl také návrh, že prodáme postup ze skupiny pátému mužstvu a pojedeme včas oslavit narozeniny florbalisty-teoretika Šipiče. Ale neprošel... Následovala 3 hodinová pauza, výplně sledováním soupeřů a u většiny hráčů konzumací párečků a pitím piva, které prý slouží v malé míře jako iontový nápoj a zmírní dehydrataci organismu. No nevím... Nekonečné 3 hodiny pomalu uplynuly a šli jsme na poslední zápas ve skupině.

16.30 Doberské hvězdy - Baby born 3:3
Tým BABY born byl složen ze dvou dorostenců a zbytek týmu byl tvořen mladými dorostenkami. Tento zápas nepatřil mezi nejkrásnější. Byla to de facto hra jednoho ne příliš férového hráče s naším mužstvem. Bohužel si nevedl špatně. Náš tým se dostal de vedení gólem Kamila, na který odpověděl již zmíněný spratek. Opět jsme šli do vedení gólem Řehiho, ale stejná písnička. Ksindl opět srovnal na 2:2. Následovalo úporné dobývání soupeřovi branky, které přineslo ovoce v podobě třetího gólu, který po brilantní nahrávce od Kamila vstřelil Martin. Následovalo bohužel opět vyrovnání z florbalky ksindla. Dobrému stačilo k udržení druhého místa ve skupině a tím šance narazit na schůdnějšího soupeře z druhé skupiny. Konec zápasu byl celkem nervózní a málem došlo k menší šarvátce. Spratek byl prostě moc drzej. Uhájili jsme remízu, ačkoliv se od nás očekávalo vítězství. Prostě jsme nejslabším týmům skupiny rozdali po bodu, a přesto jsme se mohli těšit na čtvrtfinále z druhé pozice ve skupině. Což bylo naprosto úžasné!!!
Branky: Kamil, Řehi, Martin

Kapitola třetí - ČTVRTFINÁLE
Na jméno soupeře pro čtvrtfinále jsme si museli ale chvíli počkat. Druhá skupina byla velice zamotaná, tři týmy měly 8 bodů a o jejich pořadí rozhodla minitabulka vzájemných zápasů. Třetí nakonec byla AXA. Už před tím jsme si říkali, že AXA by mohl být schůdný soupeř. Dostali jsme tedy šanci potvrdit naše domněnky.

Přestávku mezi vyřazovacími boji vyplnilo vyhlášení pořadí týmů, které nepostoupily ze skupiny. Při té příležitosti byl oceněn náš tým jako: mužstvo, které přijelo z největší dálky. Soudek Plzně bude chutnat...

18.15 - Doberské hvězdy - AXA 1:1 (2:1 na nájezdy)
S vědomím, že stát se může všechno, jsme v bojovné náladě nastoupili proti mírnému favoritovi zápasu. Zápas se odehrával ve vysokém tempu, nasazení obou týmů bylo veliké, šlo přeci jen o čtvrtfinále. AXA se dostala do mírného tlaku a odstřelovala Vojtu v brance ze všech stran. Ten ale skutečně čaroval a držel stav 0:0. Asi v páté minutě přišla nepovedená střela Pípy, která dosedla na hokejku Martina, který tvrdou střelou trefil odkrytou část branky soupeře. 1:0 !!!  V tu chvíli AXA začala tlačit ještě víc a Vojta si musel připadat jak u Verdunu. Nakonec v 8. minutě vstřelila AXA vyrovnávací gól. Bohužel tomu předcházel faul na Řehiho, který byl seknut do prstu tak, že nemohl pokračovat ve hře a tím se dostal soupeř do přečíslení a využil toho. Když se Řehi sháněl po lékárničce u pořadatelů, řekli mu, že nemají, ať si skočí do svého auta. Ale po zápase. Tak zbytek utkání dohrával v útoku Martin. Hra byla od vyrovnání celkem vyrovnaná. Chrabře bojující Pepíček s Kamilem a Pípa se Sopťou v obraně nepouštěli AXU do větších šancí. Hvězdám se dokonce naskytla příležitost hrát přesilovku, kterou nehráli vůbec špatně, ale gól nepřinesla. Ještě v závěru trefil Pípa tyčku, ale pak vše směřovalo k samostatným nájezdům. Po vyhraném losu jsme si vybrali, že pojedeme nájezdy druzí v pořadí. Dobrovolně se na nájezd určili tito hráči - Martin, Kamil a Pípa.

Nájezdy: První šel na bránu soupeř, ale nic nevymyslel na skvostně chytajícího Vojtu. Za Hvězdy šel první Martin a místo kliček, které zrovna nezvládá, zvolil střelu a GÓÓÓÓL!!! Dostáváme se do psychické výhody - 1:0!!! I druhý nájezd soupeře Vojta zlikvidovala. Kamil měl na hokejce rozhodnutí - pokud promění, jdeme do semifinále. Pokusil se udělat kličku doleva, ale gólman ji se štěstím lapil. Na tahu byla AXA, pokud nedá, postupujeme. Hráč soupeře ale unesl tíhu okamžiku a vstřelil vyrovnávací gól. Přesto jsme všechny trumfy měli my - Pípu a jeho růžkobijku. Před nájezdem Pípa prozradil svou taktiku, kterou do puntíku splnil. Pomalu se rozchází a PRÁSK! Vymetá šibenici a 2:1 -  POSTUPUJEME DO SEMIFINÁLE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Do Kovárny ještě nejedeme!!! Neuvěřitelný nával radosti z postupu trochu kalilo Řehiho zranění, ale naštěstí byl schopen po drobném ošetření nastoupit do dalšího zápasu.
Branky: Martin, rozhodující nájezd Pípa

Postupem do semifinále překvapili Doberské hvězdy nejen sebe, ale určitě i ostatní týmy. Hlavně AXU, která poznala, jak tenká je hranice mezi úspěchem a neúspěchem. Po čtvrtfinále bylo trochu času na regeneraci, protože byly odměněny týmy na 5.-8. místě, kde jsme k naší velké radosti chyběli.

Kapitola čtvrtá - VÝPRASK A ÚNAVA
K posledním dvěma zápasům jsme nastupovali naprosto spokojení a nabažení slastného poctu postupu mezi nejlepší čtyři. Začala se ale pomalu dostavovat únava z celodenního maratónu zápasů.

19:15 Semifinále: Doberské hvězdy - Jokerit 1:5
S vědomím, že v tomto zápase můžeme pouze překvapit, pro nás začal boj o finále. Už od začátku začínal Jokerit získávat střeleckou převahu, ale díky skvělému Vojtovi se asi do třetiny zápasu držel stav 0:0. Pak ale za jeho zády skončila jedna z mnoha střel soupeře. Tím bylo potřeba otevřít trochu hru, abychom dosáhli vyrovnání. To ale byla voda na mlýn protihráčům, kteří se často dostávali do přečíslení, ale Vojta nás držel v naději o finále. Pak ovšem přišlo další zranění Řehiho, kterému soupeř pěkně přišlápl kotník. Dohrávalo se tedy bez střelce v sestavě. Poté přišla smršť 3 gólů, kdy se začala projevovat únava a nestíhali jsme obsazovat včas hráče. Za stavu 4:0 se podařilo z průniku po pravé straně zkorigovat Martinovi,ale to bylo vše, čeho Hvězdy v tomto zápase dosáhli. Ke konci zápasu by do doberské rakve přibit pátý hřebíček. I přes pro hru 5:1 jsme odcházeli ze hřiště se zdviženými hlavami, jelikož jsme do zápasu dali maximum a soupeř byl skutečně lepší, což potvrdil i celkovým triumfem na turnaji.
Branka: Martin

19:40 O 3. místo: Doberské hvězdy - Savice 1:3
Do souboje o třetí místo jsme nastupovali asi po desetiminutové přestávce od semifinálového duelu značně unaveni, ale s odhodláním, že tu bronzovou medaili urvem. Poměrně brzo se však ujaly Savice vedení. Byl to boj více s únavou než soupeřem, který vytěžil z většího počtu hráčů na střídačce. V polovině zápasu přidaly Savice druhý gól a ne dlouho poté zvyšovaly už na 3:0. Asi 2 minuty před koncem se podařilo Martinovi zkorigovat na 3:1 při přesilovce po Pípově přihrávce. Tímto se brankový účet tohoto zápasu uzavřel. Doberské hvězdy tak nakonec obsadily v turnaji úžasné 4. místo.

Odjezd z turnaje byl zpestřen noční vyhlídkovou jízdou po okolí Červeného Kostelce. Touto cestou za ní děkujeme profesionálnímu navigátorovi Pepíčkovi, který má orientační smysl v krvi. Alespoň jsme tím potvrdili „Cenu pro tým, který přijel z největší dálky“.

Všichni zúčastnění hráče našeho týmu si zaslouží obrovskou pochvalu, zvláště pak nováčci. Přistoupili velice zodpovědně ke každému utkání a byla na nich znát touha po úspěchu. Dokázali jsme si, že se dát hrát téměř s každým, když se maká. Takže děkujeme za reprezentaci a za rok se těšíme na minimálně obhajobu letošního výsledku.